Navodimo nekoliko razloga zašto su trudnice podložnije karijesu:
Hormonalne promjene
Tokom trudnoće dolazi do naglog porasta hormona (progesteron i estrogen), što može uticati na vaskularizaciju desni i povećati rizik od gingivitisa. Upaljene i osjetljive desni otežavaju pravilno pranje zuba, a ako se higijena zanemari, raste i rizik od karijesa.
Pojačana kiselost u ustima
Jutarnje mučnine ili česta povraćanja povećavaju kiselost u ustima, što oštećuje zubnu gleđ. Ukoliko poslije takvih epizoda odmah ne isperete usta ili ne operete zube, štetni efekti kiseline se zadržavaju duže.
Promjena prehrambenih navika
Mnoge trudnice imaju pojačan apetit i sklonost grickanju slatkiša ili konzumaciji ugljikohidrata češće nego inače. Česti obroci i slatka hrana stvaraju idealne uslove za stvaranje plaka i povećanje rizika od karijesa.
Umor i nedostatak vremena
Tokom trudnoće, a posebno nakon porođaja, žena se suočava sa manjkom sna i povećanim obavezama. Briga o novorođenčetu ponekad ostavlja vrlo malo vremena i energije za pravilnu i redovnu oralnu higijenu, što takođe može dovesti do bržeg nastanka karijesa.
Nekoliko savjeta kako spriječiti stvaranje karijesa u trudnoći i nakon porođaja?
Redovna oralna higijena
Perite zube najmanje dva puta dnevno pastom koja sadrži fluor, a idealno bi bilo i nakon svakog obroka.
Koristite konac za zube bar jednom dnevno kako biste uklonili ostatke hrane između zuba.
Razmislite o upotrebi antiseptičkih vodica za usta kako biste smanjili nakupljanje bakterija i osvježili dah.
Isperite usta nakon povraćanja
Ukoliko se javljaju jutarnje mučnine, odmah isperite usta vodom ili blagom vodicom za ispiranje usta kako biste umanjili kiseline na gleđi. Pričekajte 30 minuta prije pranja zuba kako ne biste dodatno oštetili omekšanu zubnu gleđ.
Zdrava prehrana i hidratacija
Unosite dovoljne količine vode tokom dana kako biste ispirali usta i održavali optimalan nivo pljuvačke (koja je ključna za neutralizaciju kiselina).
Ograničite unos slatkiša i gaziranih pića. Ako baš žudite za nečim slatkim, pokušajte da ga konzumirate uz glavni obrok umjesto da češće „grickate“.
Obratite pažnju na dovoljan unos kalcijuma (jogurt, sir, mlijeko, bademi) i vitamina D koji doprinose jačanju zuba i kostiju.
Redovne stomatološke kontrole
Preporučuje se da posjetite stomatologa barem jednom tokom trudnoće i pratite preporuke vezane za čišćenje kamenca i popravak eventualnih kvarova. Nakon porođaja, nastavite s redovnim kontrolama kako biste bili sigurni da se sve promjene na zubima saniraju na vrijeme.
Prilagodite rutinu u postpartalnom periodu
Nakon što beba stigne, život se drastično mijenja, ali i dalje možete održavati dobru higijenu uz par trikova:
Držite četkicu i pastu na vidljivom mjestu, kako biste se sjetili da operete zube kada ih ugledate.
Iskoristite vrijeme dok beba spava ili dok vam neko pomaže, pa obavite detaljniju njegu zuba i desni.
Zaključak
Trudnoća i period nakon porođaja ne moraju nužno donijeti probleme sa zubima, ali je činjenica da hormonalne i životne promjene mogu stvoriti idealne uslove za nastanak karijesa. Dobra vijest je da se uz pravilnu i redovnu njegu, zdravu ishranu i redovne posjete stomatologu većina problema može izbjeći ili ublažiti.
Brinite o sebi dok brinete o svojoj bebi – zaslužujete osmijeh koji je i zdrav i sretan!